Tomáš Stríž má medzi slovenskými dizajnérmi výsostné postavenie. Ako jediný totiž dáva svojim výrobkom hlbší význam. Čo to v praxi znamená? Talentovaný umelec s telom modela totiž vyrába šperky a predmety, ktoré predstavujú  spomienku na našich blízkych, ale i tých, ktorí už nie sú medzi nami. S Tomášom sme sa však porozprávali aj o iných témach …

Skôr, než sa dostaneme k profesii, akej sa momentálne venuješ, posvieťme si trošku na tvoju fyzickú schránku. Koľko trvá, kým sa človek dostane do takejto formy?

Všeobecne sa to nedá vyjadriť jedným číslom. Všetko závisí od stravy, životného štýlu. Mne osobne trvalo jeden rok, kým som si zvykol na kompletný režim, ktorý ma dostal do aktuálnej formy. Nie som žiadny kulturista, nechystám sa ani súťažiť. V prvom rade cvičím a zdravo sa stravujem kvôli sebe. Pre svoje uspokojenie a potešenie.

Nikdy si sa nechcel živiť ako osobný tréner?

Nie, nemal som takú ambíciu, moja práca je v úplne inom obore. Uznávam každého, kto sa živí ako osobný tréner, pretože neustále pracuje s inou osobou. A tá si na svoju premenu, respektíve docielenie vytúženej formy, vyžaduje individuálny prístup.

A čo modeling? Nezlákali ťa vysoké modelingové zárobky a možnosť neobmedzeného cestovania?

Tak to vôbec nie. Nelákalo ma dostať sa do modelingového kolotoča, hoci cestovanie mám rád. Vďaka mojej práci si ho môžem v posledných rokoch konečne aj dovoliť a užívať.

Niet pochýb, že starostlivosť o tvoje telo si vyžaduje prísny stravovací a fitness režim. Ktorých 5 potravín nikdy nechýba v tvojej chladničke?

Tak to máš úplne pravdu, mám zopár takých potravín. Medzi tzv. prvú pomoc radím tvaroh, cottage cheese, hovädzie mäso, kuracie prsia…

Aj občas zhrešíš? Mimochodom, čo pre naše telo znamená, ak mu z času na čas doprajeme viac (nezdravého) jedla, než by potrebovalo?

Ako som sa vyjadril v predošlej otázke, nechystám sa na žiadnu súťaž. Čiže netrpím ani žiadnou extrémnou posadnutosťou. Doprajem si raz – dvakrát do týždňa niečo sladké. Čo sa týka občasnej odchýlky od zdravej stravy, je otázne, čo u koho znamená občas. U mňa je to naozaj raz – dvakrát za mesiac, pre niekoho zas od piatka do nedele každý týždeň. A to už má negatívny vplyv na budovanie formy.

Čo si na žene prvé všimneš ty?

Ak je reč o zovňajšku, okamžite si všímam úsmev, zuby a oči.

Leto sa nezadržateľne blíži. Ktoré tri rady by si dal ženám, aby sa stihli dostať do formy a v plavkách tak pútať pozornosť iba tým pozitívnym smerom?

V prvom rade by som odporúčal dostať sa do pohybového režimu – spravidelniť pohybové aktivity: najmä kardio tréningy a navštevovať posilňovňu. Ja zvyknem hovoriť, že krátkodobé nadchnutie nevedie k ničomu. Skôr môže ublížiť, keď človek premotivovane chvíľku trénuje a potom si dá dva – tri týždne pauzu. Ďalej by som poradil sledovať si stravu a neprepchávať sa po večeroch. No a posledná rada: vybrať si pekné, štýlové plavky.

Aký máš vzťah k estetickej medicíne? Dal by si sa nahovoriť na nejaký skrášľovací zákrok?

Úprimne, musel som jeden nútene podstúpiť. Keď som bol menší, padla mi priamo na nos lampa a poriadne mi ho doriadila. Preto som absolvoval plastickú úpravu nosa.

Plánuješ navštíviť aj náš Inštitút krásy?

Áno, plánujem, a to dokonca vo veľmi krátkom čase. V máji sa do IEM chystám na kontrolu znamienok. Kamarátka mi odporučila vyskúšať tiež terapiu kyslíkom a uvidím, čo ďalšie mi MUDr. Pallová odporučí. Nebránim sa (takmer) ničomu. :)

Veľa cestuješ, či už pracovne alebo súkromne … sú podľa teba Slovenky konzervatívne?

Keby som mal odpovedať vo všeobecnosti, tak áno, sú konzervatívnejšie. Aj u nás na Slovensku sa ale nájdu výnimky. Ozaj vkusné ženy, ktoré sa neboja vyniknúť, skombinovať zdanlivo nekombinovateľné, šokovať, zaujať.

Čo ťa na žene dokáže zaručene odradiť a určite otázka, ktorá zaujíma nejednu z nás: Vidia muži celulitídu?

Mňa okamžite odrádzajú cigarety. Nemám rád fajčiarov vo svojej blízkosti. Čo sa týka celulitídy, nie je to až taký strašiak, ako nám ho prezentujú médiá. Aspoň podľa mňa nie. (smiech) Na podaktorej žene ju vidno viac, na inej menej, na niektorých vôbec. Vždy sa proti nej dá bojovať. Treba len chcieť a mať pevnú vôľu pri jej postupnom odstraňovaní.

Poďme k tvojej profesii. Čomu sa teda aktuálne venuješ?

Už šiesty rok sa venujem zvečňovaniu odtlačkov prstov, ručičiek, nožičiek a labiek na strieborné alebo zlaté prívesky TOPA TOUCH. Vyrábam šperky, v ktorých majú klienti zvečnené odtlačky svojich milovaných blízkych.

Ktoré známe osobnosti nosia tvoje spomienkové predmety?

Je ich niekoľko na Slovensku, ale i v zahraničí. Medzi ne patria spevácke dvojičky Twiins, moderátorka Lenka Šóošová, Thomas Puskailer, Roman Juraško s Diankou Hágerovou a spoza Veľkej mláky napríklad Zuzana Belohorcová.

Existuje požiadavka, ktorú si zatiaľ nedostal, no veľmi rád by si ju klientke splnil a vyslovene si na ňu trúfaš?

Mám jasnú predstavu o tom, akú požiadavku by som chcel dostať a splniť ju. Aktuálne je vo fáze vývoja ako nový projekt, preto by som nerád túto tému ďalej rozvíjal. Príde ten právny čas. Bude to pecka!

Kam až siahajú tvoje pracovné ambície?

Jednoduchá odpoveď: stále sa chcem zlepšovať, nestáť na jednom mieste a prinášať nové výrobky týkajúce sa spomienok. Z tohto dôvodu sa už teraz teším na avizovanú novinku.

A osobné? Môžeš povedať, že si šťastný?

Áno, som šťastný a spokojný so svojím životom. No stále mám zopár želaní a túžob, ktoré si chcem v budúcnosti splniť. Zatiaľ si ich ale nechám pre seba. :-)

Tomáš4

 Pozrite si ukážky Tomášových prác. Viac nájdete na Instagrame

Tomáš2

Tomáš3

Tomáš5