Jedným z aktuálne najdiskutovanejších trendov vo výžive je „RAW“, čiže princíp stravovania, ktorého vyznávači presedlali na surovú stravu. Pri spracovaní jedla pod tepelnou hranicou 42°C totiž nevznikajú látky, s ktorými si naše telo nedokáže poradiť, a prijíma výlučne prirodzené potraviny. Tak do seba dostaneme veľa vitamínov, minerálov a získavame vyváženosť v strave, ktorá pozdvihne nielen fyzickú, ale i psychickú kondíciu.

Raw food ale znamená oveľa viac, než konzumáciu surového ovocia a zeleniny. Ponuka reštaurácií i niektorých obchodov o tom dokáže veľmi vierohodne presvedčiť. Dnes spotrebitelia nemusia kvôli danému typu stravovania, ktoré si zakladá na vysokej kvalite spracovaných potravín, chodiť do špecializovaných obchodov. Tyčinky a ďalšie snacky zoženú aj v klasickom obchodnom reťazci alebo na pumpe. Pozornosť treba zakaždým obrátiť najmä na zloženie. Nápis 100% prírodný nemusí ani zďaleka znamenať, že ide o raw produkt.

Raw food sľubuje pestrosť a plnú chuť. Preto sa výrobcovia raw food púšťajú do nevšedných chutí vlastných produktov. Obľúbeným druhom v raw sortimente je napríklad výživná, ľahko stráviteľná tyčinka – zmes najkvalitnejšieho čerstvého ovocia, vybraného kakaa a orechov.

Každý človek by mal denne zjesť päť porcií zeleniny a ovocia, ktoré sú pre zdravie nevyhnutné. Poskytujú telu vstrebateľné vitamíny, minerály a vlákninu. Raw food stravovanie tento pomer spĺňa dokonale.

Inšpirácií na Internete nájdete stovky. Raw recepty vyzerajú a aj chutia výborne. Necháte sa nimi zlákať? :)

Zdroj foto: YouTube screen shot