Väčšina ľudí používa med najmä ako náhradu bieleho rafinovaného cukru. To je ale škoda, keďže prospešných účinkov je v jeho prípade oveľa viac. O týchto ste už počuli?

Sezónne alergie

Niekoľko lyžičiek kvalitného medu pomáha znížiť sezónne alergie. Predpokladá sa, že stopové množstvo peľu v mede môže zvýšiť imunitu voči peľu. Je však dôležité používať med od overených dodávateľov.

Pomôže s akné

Prirodzené antiseptické vlastnosti medu bývajú skvelou pomôckou pri liečbe akné, pretože med vašu pokožku nevysuší. Jednoducho aplikujte zopár kvapiek na pupienky, počkajte 10 až 15 minút a potom med opláchnite. Prvé výsledky sa dostavia už o niekoľko dní.

Liečba jaziev

Med je účinným prostriedkom pri problémoch s jazvami, napríklad po spomínanom akné. Zmiešajte čajovú lyžičku medu s lyžičkou kokosového alebo olivového oleja, vmasírujte do jazvy, zakryte teplou gázou a nechajte pôsobiť zhruba 15 minút. Postup opakujte na dennej báze a vaše jazvičky výrazne vyblednú.

Upokojte chuť na sladké

Pri ďalšom nástupe neovládateľnej čokoládovej túžby si pripravte domáce „poháriky“, pozostávajúce z čokolády, kokosového oleja, kakaového prášku a surového medu. Ingrediencie spolu premiešajte, dajte zamraziť vo formičke a v prípade chuti na sladké si na výborných plnených pohárikoch bez výčitiek pochutnajte.

Medová masáž tváre

Večer, keď máte na seba viac času, namiešajte si medovú masku na tvár a dajte zbohom produktom s obsahom chemikálií. Potrebujete dve lyžice medu a totožné množstvo mlieka. Zmes naneste na vyčistenú pokožku, nechajte 10 minút pôsobiť a následne z tváre zmyte. Legenda hovorí, že na toto spojenie nedala dopustiť ani Kleopatra a práve preto stále vyzerala tak mladistvo a krásne.

Pomoc pre unavené oči

Sú vaše oči unavené, povedzme po dlhom sedení za počítačom? Okamžitú úľavu vám zaručí, ako inak, kvalitný med. Aplikujte ho cez zavreté viečka, pustite si relaxačnú hudbu a oddychujte tridsať minút. Potom med z očných viečok odstráňte studenou vodou. Účinky medovej kúry na oči vás milo prekvapia.

Po prehýrenej noci

Med vám pomôže rýchlejšie sa vrátiť do formy po prebdenej noci. Je nabitý fruktózou, ktorá vášmu telu napomôže rýchlejšie metabolizovať alkohol. Pridajte si ho do rannej kaše alebo na celozrnný toast a vychutnajte si i tento, nie príliš známy účinok medu.

Doplňte si energiu

Med využite na doplnenie energie, akonáhle pociťujete únavu. Pridajte si lyžičku medu do kávy alebo čaju, prípadne ho použite ako ingredienciu do smoothie. Prílev energie bude zaručený.

Zdravý kúpeľ

Dlhý, horúci kúpeľ, je perfektnou metódou pre uvoľnenie tela a navodenie pocitu dobrého spánku. Zmiešajte dve polievkové lyžice medu s vodou v kúpeli a uvidíte, ako zvlhčí a rozvonia vašu pokožku. Je to ideálny spôsob relaxu počas zimných mesiacov.

Zdroj foto: YouTube