Jedlo vo významnej miere ovplyvňuje našu psychiku. Vďaka potravinám, alebo práve kvôli nim, môžeme pociťovať nervozitu, stres, šťastie, radosť, ale i podráždenosť. Jednou z pochúťok, na ktorú tento rok pri zostavovaní jedálnička určite nezabúdajte, je banán. Jeho účinky na telo i myseľ sú oveľa silnejšie, než by ste predpokladali.

Zimné počasie funguje na podaktorých ľudí ako zabijak dobrej nálady. Dlhé večery, krátke dni, nedostatok slnečných lúčov, rýchle stmievanie, fujavice, teploty pod nulou. Aj tieto faktory bývajú príčinou našich pochmúrnych nálad a psychickej únavy. Pokiaľ ste sa v predchádzajúcich riadkoch našli, zaobstarajte si poriadnu zásobu banánov. Prezradíme vám, prečo je toto ovocie pri udržiavaní psychickej pohody také dôležité.

S banánom je dobrá nálada zaručená

Možno vám ako prvé napadne, že banán obsahuje veľké množstvo sacharidov a mnohí odborníci ho označujú ako najnevhodnejšie ovocie pri chudnutí. Tieto tvrdenia ale necháme bokom, pretože sa zameriame na banán ako zdroj dobrej nálady a optimizmu. Túto vlastnosť mu veru nemožno uprieť.

Banán je úžasné a výživné ovocie, v ktorom nájdeme aminokyseliny tryptofán a vitamín B6. Táto kombinácia je spoľahlivou cestou k pocitom šťastia. Vedie tiež k produkcii serotonínu, ktorý sa zvykne označovať aj ako hormón šťastia a radosti. Pôsobí na nervový systém, stimuluje v nás dobrú náladu a spokojnosť. Zároveň nás ukľudňuje a odbúrava stres.

Okrem tryptofánu a vitamínu B6 stojí za zmienku aj pyridoxín s výrazným ukľudňujúcim efektom, respektíve horčík, ktorý zas uvoľňuje svalové napätie a posilňuje nervy. Banán je zároveň cenným zdrojom draslíka. Ten je nevyhnutný pre správne fungovanie nervového a svalového systému, vrátane srdca. Predstavuje tak prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.

“Banánových” účinkov, je samozrejme oveľa viac:

  • Banán je ovocná pomoc pre ženy trpiace PMS
  • Tehotným ženám dokáže uľaviť od ranných nevoľností
  • Pravidelná konzumácia banánov vám pomôže udržať zdravé a silné kosti
  • V banánoch nájdeme i fenolické zlúčeniny, ktoré pomáhajú udržiavať správnu funkciu obličiek
  • Vďaka obsahu vlákniny sú účinnou pomocou proti zápche
  • Pre schopnosť znížiť kyslosť žalúdočných štiav pomáhajú pri pálení záhy
  • Banán slúži ako zásobáreň energie
  • Vďaka obsahu železa je ich jedením možné predchádzať chudokrvnosti
  • Odstraňuje nadbytočnú kyselinu močovú z krvi a tak zlepšuje zdravotný stav pacientov trpiacich artritídou či dnou
  • Pomáha aj pri uštipnutí komárom – stačí si kúskom šupky potrieť postihnuté miesto, čím sa zredukuje opuch a zmierni svrbenie

Banán vám pomôže i v prípade, ak trpíte poruchami spánku alebo mávate problémy s udržaním pozornosti a koncentráciou. Okrem toho sú banány vhodné aj na detoxikáciu organizmu. Obsahujú antioxidanty a pektín, ktorý čistí krv a odvádza z tela škodliviny. Banány vám poslúžia pri zbavovaní sa (po)sviatočných kilogramov. A to aj napriek obsahu sacharidov, pretože vláknina a škrob vás zasýtia na dlhšie, draslík podporí metabolickú výmenu a zvýši kľudový metabolizmus.