Olej z mäty piepornej môžete použiť nielen v kuchyni, ale aj pri skrášľovaní. Možno vás (ne)prekvapia ani jeho zdravotné benefity pri liečbe tráviacich ťažkostí. A to je téma, najmä počas vianočných sviatkov hojnosti, nanajvýš aktuálna.

Mätový olej je osvedčenou pomocou pri liečbe žalúdočnej nevoľnosti. Nech už máte „žalúdok na vode“ z akéhokoľvek dôvodu, vyskúšajte ho ukľudniť niekoľkými kvapkami mätového oleja. Uvidíte, ako rýchlo sa vám uľaví. Rovnaký efekt má pri zmierňovaní črevných ťažkostí, zamedzí tiež plynatosti a spoľahlivo odvráti pocity na dávenie. Pravidelné užívanie mätového oleja má i ďalšie, nemenej zaujímavé využitie. Vedeli ste, že ak si mätový olej doprajete niekoľkokrát týždenne, pomôže vám predísť ochoreniam dýchacích ciest, migrénam, nachladnutiu a ešte vás aj príjemne osvieži?

Vyrieši problém s mastnou pokožkou

Ako sme už načrtli, mätový olej má opodstatnené využitie aj v kozmetickom priemysle. Je vhodný na čistenie pórov a zaručene si poradí s mastnou a aknóznou pokožkou. Mentol je dokonalou pomôckou pri starostlivosti o mastnejšiu a zmiešanú pleť. Stačí, ak si pokožku naparíte nad vodou, do ktorej predtým pridáte zopár kvapiek mätového oleja. Krásne sa vyčistí a póry stiahnu.

Aj v aromaterapii

Mätový esenciálny olej sa v aromaterapii používa ako chladiaci olej na uvoľnenie stuhnutého svalstva, ďalej pri reumatizme, artritíde a bolesti kĺbov. Jeho chladivý efekt oceníte aj pri starostlivosti o slnkom spálenú pokožku. Mätový olej osvieži myseľ, bojuje proti vyčerpaniu a poruchám koncentrácie.

Postačí zopár kvapiek

Či už je reč o mätovom oleji ako o lieku pri žalúdočných problémoch, nádche alebo prvej pomoci pri nevoľnostiach, vo všetkých prípadoch vám postačí rozpustiť iba niekoľko kvapiek do pohára s vodou. V prípade bolestí hlavy pridajte pár kvapiek do masážneho oleja a masírujte si ním spánky, nadočnicové oblúky a čelo. Pomôže tiež zopár kvapiek nakvapkaných na vreckovku a jeho niekoľkominútové vdychovanie týmto spôsobom.

Na záver jedno dôležité upozornenie. Mätový olej NEPOUŽÍVAJTE pri homeopatickej liečbe, je nevhodný pre deti do jedného roka a tehotné ženy do ukončeného štvrtého mesiaca gravidity.

Vyrobiť si ho môžete i doma. Trúfnete si? :-)

Zdroj foto: YouTube