Blížiace sa vianočné sviatky dávajú zabrať nielen našim peňaženkám, ale i tráviacemu ústrojenstvu. Rozličné kombinácie jedál, alkohol, nedostatok pohybu … to všetko môže spôsobiť ťažkosti s vyprázdňovaním. Okrem toho, že sú veľmi nepríjemné, môžu byť i nebezpečné. Škodliviny, ktoré telo nedokáže vylúčiť, zostávajú v črevách a vstrebávajú sa do organizmu.

Preháňadlá môžu byť návykové

Nenechajte sa zlákať televíznou reklamou. Človek s nafúknutým bruchom siahne po zázračnej kapsule a okamžite sa mu uľaví. Tak jednoducho to v praxi nefunguje.

Ak používate preháňadlá pravidelne, pravdepodobne časom budete musieť zvyšovať dávky. Tiež si na ne črevá môžu zvyknúť a bez ich chemickej stimulácie sa už vyprázdnite iba ťažko.

Tipy, ako zvládnuť zápchu prirodzenou cestou

  • Doprajte si sušené slivky plné vlákniny

Účinnú pomoc pri zápche poskytnú sušené slivky. Z výskumu doktora Chakra Raa publikovaného v roku 2011 vyplynulo, že denná konzumácia 50 gramov sliviek bola účinnejšia ako psyllium.

  • Vyraďte najhoršie jedlá z jedálnička

Ak máte zápchu, vynechajte biele pečivo, priveľa mäsa, údenín a sladkosti. Snažte sa jesť čo najviac ovocia a zeleniny, ktoré je plné dôležitej vlákniny. Vyhýbajte sa aj nadmernej konzumácie mäsa.

  • Prijímajte dostatočné množstvo tekutín

Problémy so stolicou môžete mať i v prípade, ak neprijímate dostatok tekutín. Odpad je potom vysušený a zle sa v čreve posúva. Dbajte preto na pravidelný pitný režim.

  • Hýbte sa

Šport dokáže črevá báječne rozhýbať. V zime ľudia športujú menej než v lete, a preto im častejšie hrozí zápcha. Nenechajte sa odradiť zlým počasím a vyrazte na prechádzku do parku alebo si bežte zaplávať.

  • Vytvorte si pravidelný návyk

Ak je telo pravidelne zvyknuté chodiť na stolicu v určitú dobu, je menej pravdepodobné, že vás potrápi zápcha. Po prebudení vypite pol litra vlažnej vody alebo čaju a ďalších dvadsať minút sa venujte bežným ranným činnostiam, ako ste zvyknuté. Potom si choďte sadnúť na toaletu a vyskúšajte ísť na “veľkú.”

Spočiatku to pôjde možno ťažšie, no už čoskoro si telo vytvorí užitočný návyk a na pravidelné vylučovanie ho pripravíte. Raňajky si doprajte až po tomto rituáli.

Zdroj foto: YouTube, Zelené Jablko